Móda 20. let

Móda 20. let

Móda ve 20. letech

20.léta

Ještě na počátku 20. století bylo zcela nemyslitelné, že by žena nosila šaty bez korzetu, bez všelijakých ozdobných peříček a korálků, že by její hlavu nezdobil bohatě ověšený klobouk a její krásnou bílou pleť nechránilo krajkové paraplíčko. Avšak po první světové válce se událo mnoho změn a to nejen politických a ekonomických. Ženy musely nastoupit do práce a díky tomuto faktu získaly určité postavení a také soběstačnost, které se nehodlaly vzdát. Důležitým momentem této doby bylo zavedení volebního práva pro ženy, které se pochopitelně nelíbilo mužům.

Díky vydělaným penězům si ženy mohly dovolit věci, které pro ně dříve byly tabu. A tak se z domácích putěk stávají moderní ženy, které chodí do barů, kouří cigarety, užívají si nočního života, pohrdajíc tím nudným domácím životem. Peníze investují jak do zábavy tak do svého vzhledu – nákupu oblečení a líčidel. Také samotná móda zaznamenala velkou revoluci. Asi za nejvýraznější osobu této doby lze považovat návrhářku Coco Chanel, díky níž francouzská móda získala eleganci, která pak následně byla šířena i do okolních států. Jednoduchost, rafinovanost, elegance a pohodlnost. Těmito slovy lze skvěle vystihnout módní převrat návrhářky. Francouzská móda postupně pronikla i do tehdejšího nově vzniklého Československa. Vrcholnou dobou byla 20. léta. V této době nastává obrovský převrat módy. Oproti módě v době secese, tedy na přelomu 19. a 20. století, kdy je důraz kladen zejména na velkolepost, četnost doplňků a ozdob.

Výsledek obrázku pro fashion 1890 Výsledek obrázku pro fashion 1890 Výsledek obrázku pro fashion 1890 Výsledek obrázku pro fashion 1890

Během 20. let 20. století jsou veškeré přehnané ozdoby odstraněny.  Z módy se vytrácí korzety, mnoho zdobných nášivek a dekorací. Stejně tak krajková paraplíčka již nejsou moderní. Ženy naopak dávají přednost opálené pleti, která značí aktivní život. Šaty přestávají mít tvar kužele a sukně nejsou již vystuženy tisícem spodniček. Klobouky se stávají jednoduššími, střídmějšími. Pas se posouvá směrem dolů, střih šatů je rovný bez záhybů. Šaty jsou volné a jejich délka je výrazně zkrácena těsně pod kolena. Stejně tak se zkracují vlasy. Zatímco v období Rakouska-Uherska byly nošeny dlouhé vlasy, které byly splétány do drdolů, ve 20. letech si dámy vlasy zkracují nad ramena. Dnes lze tento střih přirovnat k mikádu. Vlasy jsou následně natáčeny takzvaným stylem “pokládaná vlna”. Nicméně účes není tolik detailně propracován neboť hitem 20. let jsou kloboučky, které dokonale skryjí celý účes a opět popřou tu poslední ryze ženskou pýchu – delší vlasy. Celkově je móda lehká, volná, pohodlná. V porovnání s módou v době RU se jedná o naprostý kontrast. Právem se móda 20. let nazývá chlapeckou. Veškeré střihy jakoby popíraly křivky typické pro ženu. Avšak dámy zažívají konečně větší komfort a pohodlí. Celková jednoduchost celé módy dává konečně prostor ženině přirozenosti a dívčímu půvabu, které jsou muži tehdejší doby velmi obdivovány.

Výsledek obrázku pro fashion 1920 Výsledek obrázku pro chanel suits 1920 Výsledek obrázku pro chanel suits 1920 Výsledek obrázku pro chanel suits 1920

Důležitým prvkem módy, kterému dala život Coco Chanel, jsou tzv. “malé černé” a také “chanelovský kostým”. Oba tyto modely způsobily doslova revoluci v módě a jsou vyhledávány a nošeny i v dnešní době.

Výsledek obrázku pro chanel suits 1920 Výsledek obrázku pro chanel suits 1920 Výsledek obrázku pro little black coco chanel

V dámské módě se také objevují kalhoty, saka a kravaty. Na sport jsou nošeny především kalhoty a kalhotové sukně. Na jízdu na koni nově vzniklé dámské rajtky, za něž ženy rovněž vděčí Coco Chanel. Hlavními vzory na látkách jsou jednoduché kombinace barev, geometrické tvary, ale také africké a egyptské motivy. Egyptské motivy se začaly využívat díky objeveným vykopávkám v egyptských pyramidách. Tyto motivy se také objevují na doplňcích a to zejména na náušnicích, náramcích či náhrdelnících. Především v podobně sfing a faraonů.

Výsledek obrázku pro trouser women 1920Výsledek obrázku pro trouser women 1920Výsledek obrázku pro trouser women 1920 Výsledek obrázku pro trouser women 1920

Idolem doby se stává flapper girl “ptáče”. V Německu se tyto dívky nazývaly Backfish. Tato moderní dívka/žena je samostatná, elegantní, vtipná. Nepotřebuje muže, který by se o ní staral. Pije alkohol, kouří cigarety, chodí do barů a vrací se v ranních hodinách. Tančí vyzývavě, provokuje a občas, když svou touhu nechá volně žít, stává se dívkou lehkých mravů. Flapper ráda veřejně prezentuje svou sexualitu. Věnuje se sportu, řídí auto. Její chování je považováno za výstřední a vzpurné.

Celkový vzhled flappers vychází z tzv. Garçonne, což doslova ve francouzštině znamená chlapec (Garçon) s ženskou příponou “ne”.  Ženy se snaží o chlapecký mladistvý vzhled, který si zakladá na krátkých vlasech, zploštělém poprsí a úzkých bocích. Flapper se stává natolik ikonickou, že se objevuje v časopisech, novinách, ale také komisech jako například Blondie. Typickým oblečením flapper jsou rovně střižené šaty, zdobené v dolní části třásněmi. Mezi hlavní doplňky patří výrazné náramky a perlové náhrdelníky. (Tento styl je nošen pouze v barech a k nočním zábavám). Velmi výrazným je i celkový make-up. Také špička na cigarety jsou doplňkem, bez kterého se žádné ptáče neobejde. Oblíbeným tancem jsou shimmy a nově vzniklý charleston.

Ani americké ženy nezůstávají pozadu a ženský prvek až přehnaně ignorují nošením výhradně pánského oblečení. Veškeré tyto inovace, především v podobě pánského oblečení jsou trnem v oku všem mravokárcům, kteří však nejsou schopni vlnu změn zastavit.

Výsledek obrázku pro flapper Výsledek obrázku pro flapper girl Výsledek obrázku pro flapper girl

Pokud se na flapper podíváme očima dnešní doby, můžeme jí mezi námi stále nalézt. Flapper  je totiž takovou předchůdkyní dnešní typické feministky, která odmítá klasický model postavení muže a ženy ve společnosti. Naopak se stává více asertivní, soběstačnou, nezávislou, dravou bojovnicí opovrhující tradičními hodnotami.

Jája Jírová

Posted on 26.10.2016 by Jajka Jírová Odborné 31541

Kategorie blogu

Vyhledávání na blogu

Recently Viewed

No products